EDJC 2023 > Oprowadzanie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”

Oprowadzanie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”, które poprowadzi współkurator wystawy Michał Krasicki.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 10 września 2023 roku o godzinie 11:00.

Oprowadzanie jest darmowe.

Na oprowadzanie będzie można zapisać się od 27 sierpnia mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl (w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 10.09").
_____
Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linkego.

Więcej informacji o wystawie: https://bit.ly/pomnikioporu

Program wydarzeń towarzyszących: https://bit.ly/pomnikiwydarzenia

Back to events
Date Start Date: 2023-09-10
Time

11:00 - 13:00

Type of event

Exhibition

Location

Tłomackie 3/5,
Warszawa, Poland
00-088

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute

Skip to content