EDJC 2023 > Oprowadzanie po wystawie stałej “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Oprowadzanie po wystawie stałej “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", które poprowadzi dr Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH.
Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat – (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka.
Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Prowadzenie: dr Justyna Majewska, Dział Naukowy ŻIH
Zapisy pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Oprowadzanie 19.09".
_____
18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.
Program Festiwalu: https://bit.ly/festiwalzih
_____
dr Justyna Majewska – kulturoznawczyni, socjolożka, kuratorka, pracowniczka działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego. Bierze udział w projektach badawczych „Encyklopedia Getta Warszawskiego” i „Leksykon Getta Łódzkiego”. Stypendystka EHRI i Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies. Jej najnowsza publikacja jest zatytułowana „«In einem der Höfe wuchsen mehrere große Bäume und einige Sträucher». Grünflächen im Warschauer Ghetto”, w: Ein jüdischer Garten in den Gärten der Welt – Historische Recherche, red. Philipp Nielsen, et al., Berlin: 2022.
_____
Partner: The Jewish Agency for Israel
Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Festiwalu Nauki w Warszawie.
Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Back to events
Date Start Date: 2023-09-19
Time

18:00 - 19:30

Type of event

Guided Tour

Location

Tłomackie,
Warszawa, Poland
00-090

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute

Skip to content