EDJC 2023 > “Berjozkele – kołysanki jidysz” – międzypokoleniowy koncert przedwojennych pieśni w jidysz i warsztaty muzyczno-międzykulturowe dla młodzieży

“Berjozkele – kołysanki jidysz” – międzypokoleniowy koncert przedwojennych pieśni w jidysz i warsztaty muzyczno-międzykulturowe dla młodzieży

Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa i Kółko Rolnicze w Orli zapraszają na interaktywny, międzypokoleniowy koncert przedwojennych kołysanek i pieśni w języku jidysz – którym kiedyś mówiła duża część mieszkańców Orli, jak i wielu innych Podlaskich wsi, miast i miasteczek.

Kołysanki – kto ich nie lubi? To ostatnia rzecz, którą w dzieciństwie słyszymy przed zaśnięciem… Muzyka, która zmienia się w sen. Płynie z ust mamy, taty, babci – kogoś, kto nas bardzo kocha. Kołysanki śpiewają rodzice dzieciom od wieków, na całym świecie. Śpiewały je także kiedyś żydowskie mamy swoim dzieciom. Zapraszamy serdecznie na muzyczną podróż w przeszłość i w świat dzieciństwa, gdzieś między jawą a snem – podczas której posłuchamy tych pięknych pieśni w zupełnie zaskakujących, nowoczesnych interpretacjach, na ciekawych instrumentach. Paru takich starych kołysanek nauczymy się też razem – ale nie będzie to tylko nauka tekstu i melodii! Będzie się działo!

Koncert poprowadzi i wykona Ola Bilińska – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i edukatorka. Interesuje się muzyką polskich mniejszości narodowych – żydowską, litewską – interpretując ją na nowo, swoim autorskim językiem. Koncertowała w całej Polsce, w Europie, Izraelu i USA. Uwielbia też prowadzić warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.

Przed koncertem odbędą się warsztaty dla zainteresowanych pogłębieniem swoich muzycznych i kulturowych kompetencji, podczas których:

– będziemy uruchamiać naszą dźwiękową wyobraźnię i "malować dźwiękiem" muzyczne obrazy

– dowiemy się, że można korzystać z instrumentów w zupełnie nieoczekiwany sposób (bo wcale nie muszą być tym, czym się wydają!)

– poznamy nowoczesne elektroniczne instrumenty i nauczymy się ich używać

– za ich pomocą stworzymy elektroniczny chór i orkiestrę perkusyjną

– poznamy odrobinę tajemniczy język jidysz…

Back to events
Date Start Date: 2023-10-27
Time

08:00 - 11:30

Type of event

Activity for children

Location

Mickiewicza 17,
Orla, Poland
17-106

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Kółko Rolnicze w Orli

Skip to content