EDJC 2023 > Koncert Hawdalowy CARMINA JUDAICA – Yaron Trio

Koncert Hawdalowy CARMINA JUDAICA – Yaron Trio

Koncert Hawdalowy pt. ,,Carmina Judaica” – YARON TRIO
25. SEZON ARTYSTYCZNY KONCERTY HAWDALOWE

Serdecznie zapraszamy na KONCERT HAWDALOWY pt. ,,Carmina Judaica”, który odbędzie się 10 września 2023 r. w niedzielę o godz. 18:00 w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, we Wrocławiu.

Koncert w wykonaniu YARON TRIO w składzie:
Agnieszka Mendel – wokal, fortepian
Jacek Sribniak – fortepian, klarnet
Robert Brzozowski – kontrabas
Maciej Hanusek – elektronika

Bilety: 50zł normalny, 40zł ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)
Bilety do nabycia:
na www.ticketmaster.pl, na dwie godziny przed koncertem
w Synagodze pod Białym Bocianem oraz od 18 sierpnia w Cocofli – books art cafe wine bar na ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu.
Ticketmaster https://www.ticketmaster.pl/…/koncert-hawdalowy…/31901

Repertuar YARON TRIO tworzą pieśni prezentujące różne nurty kultury żydowskiej, śpiewane w jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino. Interpretacje muzyczne autorstwa członków zespołu malują sugestywne pejzaże za pomocą głosu o potężnej skali i szerokiej rozpiętości emocji, fortepianu i klarnetu, kontrabasu oraz szeroko pojętej elektroniki, czerpiąc nie tylko ze stylistyki world music ale także z tradycji muzyki klasycznej.
Zespół powstał na początku 2016 roku w Lublinie, pretekstem dla trójki artystów do spotkania były muzyczne eksploracje bogatych zasobów muzyki żydowskiej i odnalezienie w nich współczesnych treści. W 2018 roku zespół „dokonstelował się” o brzmienia elektroniczne.

Agnieszka Mendel – wokal, fortepian.
Z wykształcenia antropolog kultury, z zawodu muzyk, aktorka i trener obecności scenicznej. Z najgłębszego zamiłowania – wokalistka, podróżnik i fotograf. Mieszka w lesie ale czuje się obywatelką świata. Bliski jest jej kontakt z naturą, dobre książki i filozofia dalekiego wschodu. Jeśli kawa to z kardamonem i bez cukru.
P.S. Tara Gayan; dawniej: Teatr „Gardzienice” (2001-2016).
Jacek Sribniak – fortepian, klarnet.
Pedagog. Miłośnik Bacha i wyznawca Glena Goulda. Niereformowalny muzykoholik. Kawa tylko z papierosem.
P.S. Lubliner Klezmorim, Kokliko, Wir, Julia Doszna, Teatr „Gardzienice”.
Robert Brzozowski – kontrabas.
Pracuje w Filharmonii Lubelskiej. Kocha muzykę i Marylin Monroe. Mała czarna albo Cappuccino.
P.S. Się Gra, Caci Vorba, Radio Varna, Symcha Keller.

Gościnnie: Maciej Hanusek – elektronika
Kompozytor, muzyk, menedżer i producent muzyczny. Autor interdyscyplinarnych instalacji artystycznych o nazwie „Budka Nietelefoniczna”. Na tej płycie, poza produkcją i współaranżacją, odpowiedzialny za wykreowanie krajobrazów dźwiękowych pomiędzy instrumentami a głosem. Również mieszka w lesie. Podwójne, a nawet potrójne espresso. P.S. Tara Gayan, The Gate, Muzyka Sfer.

KABARET, WIELBŁĄDY I GADAJĄCE LITERY
„Carmina Judaica” – żydowski świat w muzycznym kalejdoskopie.

Album „Carmina Judaica” tętni i pulsuje, jak życie w piersi człowieka. Porusza najgłębsze struny wrażliwości. Mieni się kolorami. Opowiada o tym co swojskie ale i dalekie. Skłania do głębokiej refleksji, że WOLNOŚĆ i POKÓJ to zjawiska o naturze niezwykle kruchej, dlatego trzeba je troskliwie pielęgnować. Okruchy roztrzaskanych tradycji stanowią tu swoistą przestrogę i metaforyczny komentarz do otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości.
Muzyka raz sączy się tu jak dym z fajki i kołysze miarowo niczym karawana przemierzająca pustynię, innym razem wzrusza kantorskim zawołaniem do Najwyższego. Filmowa wręcz narracja utworów porywa słuchacza w swoistą tułaczkę – pełną nostalgii ale i przesiąkniętą iskrą życia – od pełnych hałasu i miłosnej tęsknoty zakamarków dzielnicy przemysłowej poprzez krainy owiane odwieczną tajemnicą piachów pustyni, dalej przez rozbrzmiewające śmiechem ulice przedwojennych miast i miasteczek, mistyczną przestrzeń synagogi, pełen dymu i pijanej wesołości kabaret aż po maleńką wiejską izbę, w której żydowskie dzieci poznają tajemnice gadających liter.
Wiele w tej muzyce zaklętych jest historii. W ich rozszyfrowaniu sprzyja wielojęzyczna, bogato ilustrowana książeczka, stanowiąca dodatek do płyty. Choć sceneria migotliwie przemienia się tu jak w kalejdoskopie całość brzmi niezwykle spójnie, dzięki sporej dawce elektronicznego ambientu i zdającemu się nie mieć granic, mesmerycznemu głosowi wokalistki.
Ten album to potrójny debiut: debiutancka płyta Agnieszki, debiutancka płyta zespołu YARON TRIO, pierwsza oficjalna płyta na producenckim szlaku Maćka. Nagrań dokonano w leśnym domu Agnieszki (jesień 2018, wiosna 2019, lato 2020).
Organizator:
Fundacja „PRO ARTE 2002”
Współorganizatorzy:
Art&Business Direction
Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
Partnerzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Ticketmaster
Europejskie Dni Kultury Żydowskiej
Fundacja Centrum Taubego
AEPJ
Mecenat:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Miasto Wrocław
Samorząd Województwa Dolnośląskiego
www.simcha.art.pl
www.proarte.org.pl
www.facebook.com/festiwalsimcha

Back to events
Date Start Date: 2023-09-10
Time

18:00 - 20:00

Type of event

Music

Location

Pawła Włodkowica 7,
Wrocław, Poland
50-072

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Fundacja "PRO ARTE 2002"

Skip to content