EDJC 2023 > MUZYKA CZTERECH KULTUR: KONCERT ZESPOŁU SHOFAR w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

MUZYKA CZTERECH KULTUR: KONCERT ZESPOŁU SHOFAR w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Trio Shofar – mistyczne inspiracje

Ich muzyka to mieszanka magicznych pieśni religijnych i swobodnych improwizacji jazzowych. Osadzona w chasydzkim mistycyzmie twórczość, potrafi otworzyć duszę na nowe, duchowe doznania.

Muzyka Tria Shofar jest tak niezwykła, jak postacie jej twórców. Każdy z muzyków to wybitna postać na polskiej i światowej scenie muzycznej. Raphael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta. Współzałożyciel tria Shofar i lider licznych projektów muzycznych. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce. Mikołaj Trzaska (saksofon) to z kolei współtwórca legendarnej trójmiejskiej sceny yassowej, jedna z podpór (poza Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Jerzym Mazollem i Maciejem Sikałą) wielokrotnie nagradzanej grupy Miłość. W swej karierze współpracował też m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańko. Od lat współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do jego filmów. Macio Moretti (perkusja) od lat koncertuje i tworzy m.in. z formacjami Mitch&Mitch, Starzy Singers i Gaba Kulka. Projektuje też okładki płyt m.in. dla Hey i Voo Voo.

Muzyka zespołu Shofar przeplata się ściśle z kulturą żydowską. Obok chasydzkich nigunów (pieśni mistycznych), znajdziemy w niej dźwięki najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Utwory, które prezentują są efektem poszukiwań i badań muzykologicznych, które prowadzono przed II Wojną Światową na terenie Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. „niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę. Zespół grywa też „frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne i wywodzące się z liturgii żydowskiej. Wszystko połączono ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.

Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą „Shofar", drugi album „Ha-Huncvot" miał premierę podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Koncertowi towarzyszy spacer „Podążając za muzyką” po Cmentarz Żydowski – śladami muzyki i muzyków (prowadzenie: Milena Wicepolska), który odbędzie się 10 września o godz. 11.00.
Więcej info o spacerze: http://bitly.pl/olJHP

Back to events
Date Start Date: 2023-09-10
Time

19:00 - 21:00

Type of event

Music

Location

Zgierska 27,
Łódź, Poland
91-446

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Skip to content