EDJC 2023 > Oprowadzanie po Muranowie i wystawie “Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”

Oprowadzanie po Muranowie i wystawie “Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”

Zapraszamy na spacer ulicami Muranowa, który poprowadzi Beata Chomątowska. Spacer rozpocznie się 3 września o godzinie 16:00 przy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim".
Beata Chomątowska, pisarka, autorka m.in. książki „Stacja Muranów", poprowadzi spacer po muranowskich ulicach i skwerach ścieżką miejsc, w których podtrzymywana jest pamięć i świadectwa dawnej dzielnicy żydowskiej i getta.

Udział w spacerze jest bezpłatny.
Data i godzina spaceru: 3 września 2023, 16:00
Oprowadza: Beata Chomątowska
Miejsce zbiórki: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów
Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 3.09".
W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.
_____
Spacer towarzyszy wystawie plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", która towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.
Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.
Więcej informacji o wystawie: www.jhi.pl/wystawy/korzenie-powstania,403
_____
Beata Chomątowska – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia europeistka i religioznawczyni. Współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, które działa na warszawskim Muranowie, w latach 2010-2022 jego prezeska. Autorka m.in. książek "Stacja Muranów" (2016), "Pałac. Biografia intymna" (2015), "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" (2015) oraz "Betonia. Dom dla każdego" (2018).
_____
Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Back to events
Date Start Date: 2023-09-03
Time

16:00 - 18:00

Type of event

Guided Tour

Location

Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry",
Warszaw, Poland
00-144

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute

Skip to content