EDJC 2023 > TIKTIN ||| Wajnberg/Panufnik/Bach – koncert w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

TIKTIN ||| Wajnberg/Panufnik/Bach – koncert w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

TIKTIN ||| Wajnberg/Panufnik/Bach – koncert i nagranie płyty w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

Maria Sławek – skrzypce, kierownictwo artystyczne Lutosławski Quartet (feat. Tomasz Januchta)

Mieczysław Wajnberg – Concertino op. 42, Rapsodia na tematy mołdawskie op.47
J.S. Bach – Ciaccona z II Partity d-moll
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy (1971

Program składać się będzie z wyjątkowych utworów kompozytorów, którzy przed wybuchem II wojny światowej przyjaźnili się i studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wajnberg dokonał ponadto prapremiery pierwszej wersji „Tria fortepianowego” Panufnika. Rozdzielenie ich utworów wielkim dziełem Jana Sebastian Bacha nie jest przypadkowe – twórczość tego Kompozytora była niezwykle ważna dla nich obu, a Chaconne pojawia się w największym i najbardziej znanym dziele Wajnberga, jakim jest opera „Pasażerka”.
Wszystkie dzieła zagrane zostaną w kameralnej obsadzie na skrzypce solo i kwintet smyczkowy.
Nagranie będzie zapisem koncertu, który zorganizujemy dla społeczności Tykocina w jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce.

Przy okazji tego wydarzenia chcemy także – podobnie jak w innych naszych działaniach – opowiadać historię żydowskiej muzyki, kultury, tożsamości. Zależy nam również na wspieraniu zainteresowania kulturą i historią żydowską, w szczególności wśród społeczności miast i miasteczek, w których przed wojną mieszkało wielu Żydów.

Płytowa rejestracja koncertu będzie zapisem konkretnego, wyjątkowego wieczoru, współtworzonego przez artystów, słuchaczy i duch miejsca. Zależy nam na zarejestrowaniu materiału, który będzie prawdziwym utrwaleniem naszych interpretacji, ze wszystkimi niedoskonałościami, jakie są nieuniknione przy nagraniach live. Chcielibyśmy wyjść z klinczu laboratoryjnej doskonałości i czystości, powrócić do idei, która ujawniła się zwłaszcza podczas pandemii – granie dla ludzi, blisko nich i w poczuciu wspólnoty przeżywania muzyki jest esencją naszej pracy.

ARTYŚCI:

Maria Sławek
Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi. Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech , Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła prestiżową funkcję "Artysty – rezydenta“ Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. W 2019 roku ukazał się nowy album artystki – "Rejoice" nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a w 2020 pojawiło się także w limitowanej serii jako LP.
Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką MKiDN, (m.in. w ramach programu "Młoda Polska"). W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy.

Wykłada historię muzyki żydowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Polsko – Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Międzynarodowej Konferencji "Mieczysław Wajnberg – twórcawobec historii: tożsamość, interpretacje, konteksty", która odbyła się w AM w Krakowie w 2019roku. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, w ramach którego przygotowała serię wykładów i podcastów dotyczących szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Jej publikacje znalazły się m.in. w tomie "Kultura – literatura, sztuka i nauka w XX" w ramach serii Stosunki Polsko – Żydowskie wydawanej przez Żydowski Instytut Historyczny i w roczniku "Zagłada Żydów" oraz w "Ruchu Muzycznym". Była kuratorką wydarzenia "Domówka u Mietka Wajnberga", współkuratorką powstania Spacerownika Warszawa Wajnberga, koordynatorką udziału Instytutu Mieczysława Wajnberga w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Polin i Żydowski Instytut Historyczny oraz kuratorką i pomysłodawczynią serii "Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych".
Więcej informacji: www.mariaslawek.com

Lutosławski Quartet
Zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce.

Lutosławski Quartet dość szybko ugruntował swoją wysoką pozycję. W ciągu dziesięciu lat działalności gościł już na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad.

Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthausie w Berlinie, Bozar w Brukseli, salach SESC w São Paulo, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół niejednokrotnie koncertował z wybitnymi artystami, takimi jak Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Michel Lethiec, Tomoko Akasaka, Eugen Indjic, Ryszard Groblewski, Andrzej Bauer, oraz ze znakomitymi jazzmanami – byli to m.in. Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer, Charles Lloyd. Muzycy kwartetu współpracowali również z paryskim IRCAM-em.

Lutosławski Quartet nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX i CD Accord, jego nagrania wydało też NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu. Płyta – 2016 – zawiera utwory specjalnie skomponowane dla kwartetu i jemu dedykowane.

Od 2007 roku Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Back to events
Date Start Date: 2023-10-22
Time

18:00 - 20:00

Type of event

Music

Location

Kozia 2,
Tykocin, Poland
16-080

Localisation

Face-to-Face

Organizer

Instytut Mieczysława Wajnberga

Skip to content