Nadzwyczajny Koncert Hawdalowy z okazji 25-lecia Koncertów Hawdalowych

ISIDORO ABRAMOWICZ – kantor

/ Pestalozzistraße Synagogue-Berlin, Niemcy /

JAKUB STEFEK – organy

/ Pestalozzistraße Synagogue-Berlin, Niemcy /

CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU

STANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent

27/10/2023

Nadzwyczajny Koncert Hawdalowy

Nadzwyczajny Koncert Hawdalowy z okazji 25-lecia Koncertów Hawdalowych

ISIDORO ABRAMOWICZ – kantor

/ Pestalozzistraße Synagogue-Berlin, Niemcy /

JAKUB STEFEK – organy

/ Pestalozzistraße Synagogue-Berlin, Niemcy /

CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU

STANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent

05/10/2023

TIKTIN ||| Wajnberg/Panufnik/Bach – koncert w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

TIKTIN ||| Wajnberg/Panufnik/Bach – koncert i nagranie płyty w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

Maria Sławek – skrzypce, kierownictwo artystyczne Lutosławski Quartet (feat. Tomasz Januchta)

Mieczysław Wajnberg – Concertino op. 42, Rapsodia na tematy mołdawskie op.47
J.S. Bach – Ciaccona z II Partity d-moll
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy (1971

Program składać się będzie z wyjątkowych utworów kompozytorów, którzy przed wybuchem II wojny światowej przyjaźnili się i studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wajnberg dokonał ponadto prapremiery pierwszej wersji „Tria fortepianowego” Panufnika. Rozdzielenie ich utworów wielkim dziełem Jana Sebastian Bacha nie jest przypadkowe – twórczość tego Kompozytora była niezwykle ważna dla nich obu, a Chaconne pojawia się w największym i najbardziej znanym dziele Wajnberga, jakim jest opera „Pasażerka”.
Wszystkie dzieła zagrane zostaną w kameralnej obsadzie na skrzypce solo i kwintet smyczkowy.

18/09/2023

Koncert Oli Bilińskiej BERJOZKELE! | “Ukołysać Sztetl” – rodzinne spotkania z muzyką i poezją jidysz

W piątek 22 września, o godzinie 18:00 zapraszamy serdecznie do Chaty Kulturalnej przy Dworku Rousseau na koncert BERJOZKELE! Ola Bilińska, wokalistka i kompozytorka, podjęła się współczesnej reinterpretacji przedwojennych pieśni w jidysz i to – jak się sami przekonacie – z sukcesem! ALBUM „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” został wydany przez Żydowski Instytut Historyczny. Ola Bilińska śpiewała kilka z tych pieśni w 80tą rocznicę zagłady narewkowskich Żydow, podczas spaceru po przedwojennym sztetlu i na kirkucie

Koncert odbędzie sie w ramach Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, dziękujemy za wsparcie współorganizatorom, Kółku Rolniczemu w Orli (szczególnie Markowi Chmielewskiemu) i Dworkowi Rousseau, oraz partnerom: Taube Center, Council of Europe i European Days of Jewish Culture

Tego samego dnia rano odbędą się w szkole w Narewce warsztaty dla uczniów "Malowanie dźwiękiem – kołysanki jidysz.“

14/09/2023

Koncert noworoczny w JCC Krakow – Rosz Haszana 5784

🇵🇱 Z okazji nowego roku żydowskiego 5784 JCC Krakow zaprasza zarówno społeczność żydowską, jak i przyjaciół oraz osoby zainteresowane do udziału w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu — noworocznym koncercie kameralnym ukraińskiego duetu Nata & Evgeny. Po raz kolejny Nata i Evgeny przedstawią swój wyjątkowy projekt muzyczny, w którym łączą tradycyjne brzmienie szofaru z gitarą klasyczną i efektami elektronicznymi. Urodzeni we Lwowie muzycy wykorzystują brzmienia instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofaru, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Dlatego ich oryginalne kompozycje przenoszą ten instrument jak gdyby ze świata liturgii do świata współczesnego elektronicznego środowiska.
Koncert odbędzie się w siedzibie JCC Krakow, ul. Miodowa 24, Kraków. Jeśli pogoda na to pozwoli występ zorganizujemy w Ogrodzie JCC, prosimy zatem zaopatrzyć się w odpowiednią odzież wierzchnią na wrześniowe wieczory.

13/09/2023

Mi Martef

Plzeň cosmopolitan – liberal klezmer band playing wise and debauched Jewish songs.
Mi Martef plays mainly klezmer songs that originated in Eastern Europe, but the band is also inspired by Sephardic melodies and songs from Yiddish musicals from the beginning of the last century. Mi Martef's repertoire attempts to capture the colorfulness of Jewish music from Birobidjan, to Belz and Jerusalem, to Toledo, Spain.
The Great Synagogue Pilsen
150,-
Tickets:
– Pilsen Ticket
– GoOut
– at the ticket office of the Great and Old Synagogue

https://goout.net/cs/mi-martef/sznnuew/?fbclid=IwAR2k2ZcWOZcny5rS2Vp1KVOf5A8_U507V0IM4sBIufYKx3H_q6KV7TG

07/09/2023

Muzyka Nowej Synagogi – Koncert organowy Jakuba Stefka i chóru VRC w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Koncert „Muzyka Nowej Synagogi” będzie pierwszym od czasów wojny wykonaniem utworów zebranych w antologii Gerszona Efrosa – kantora, kompozytora i badacza, który na przełomie XIX i XX wieku żył w Polsce, Palestynie i USA. To muzyczne opracowania modlitw na solistów, chór i organy, które niegdyś w synagogach reformowanych w wielu miastach wzmagały religijne skupienia wyznawców judaizmu i wprawiały w zachwyt innowierców, z ciekawością odwiedzających ówczesne bożnice.
Dzieła zostaną zaprezentowane przez nagradzanego wielokrotnie Jakuba Stefka, niezwykłego organistę, dra sztuki i ekonomii, znanego z działań performatywnych chóru VRC pod batutą Joanny Malugi.

🔸Jakub Stefek to wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie stale współpracujący m.in. z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista Synagogi Pestalozzistrasse – jedynej bożnicy w Niemczech, która do dzisiaj kontynuuje XIX-wieczne tradycje muzyczne judaizmu reformowanego.

07/09/2023

MUZYKA CZTERECH KULTUR: KONCERT ZESPOŁU SHOFAR w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Trio Shofar – mistyczne inspiracje

Ich muzyka to mieszanka magicznych pieśni religijnych i swobodnych improwizacji jazzowych. Osadzona w chasydzkim mistycyzmie twórczość, potrafi otworzyć duszę na nowe, duchowe doznania.

Muzyka Tria Shofar jest tak niezwykła, jak postacie jej twórców. Każdy z muzyków to wybitna postać na polskiej i światowej scenie muzycznej. Raphael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta. Współzałożyciel tria Shofar i lider licznych projektów muzycznych. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce. Mikołaj Trzaska (saksofon) to z kolei współtwórca legendarnej trójmiejskiej sceny yassowej, jedna z podpór (poza Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Jerzym Mazollem i Maciejem Sikałą) wielokrotnie nagradzanej grupy Miłość. W swej karierze współpracował też m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańko. Od lat współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do jego filmów.

07/09/2023

Jornada Europea de la Cultura Judia

La Semana de la Cultura Judía de Palma 2023 acontecerá del 3 al 26 de septiembre. Cine, música en directo, jornadas de puertas abiertas en la sinagoga, ciclo de conferencias, entre otras actividades, forman parte del programa de este evento.

Durante el mes de setiembre podréis disfrutar de una serie de actividades culturales, todas ellas vinculadas al mundo y a la cultura judía. Este ciclo de actividades nace en el marco del Día Europeo de la Cultura Judía, que se celebra el primer domingo de septiembre. Sin embargo, el elevado interés provoca que se evolucione hacia un ciclo de actividades que crece año tras año, gracias a la Comunidad Judía de las Islas Baleares.

The Jewish Culture Week in Palma 2023 will be from September 3 to 26.

05/09/2023

Koncert Hawdalowy CARMINA JUDAICA – Yaron Trio

Koncert Hawdalowy pt. ,,Carmina Judaica” – YARON TRIO
25. SEZON ARTYSTYCZNY KONCERTY HAWDALOWE

Serdecznie zapraszamy na KONCERT HAWDALOWY pt. ,,Carmina Judaica”, który odbędzie się 10 września 2023 r. w niedzielę o godz. 18:00 w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, we Wrocławiu.

Koncert w wykonaniu YARON TRIO w składzie:
Agnieszka Mendel – wokal, fortepian
Jacek Sribniak – fortepian, klarnet
Robert Brzozowski – kontrabas
Maciej Hanusek – elektronika

Bilety: 50zł normalny, 40zł ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)
Bilety do nabycia:
na www.ticketmaster.pl, na dwie godziny przed koncertem
w Synagodze pod Białym Bocianem oraz od 18 sierpnia w Cocofli – books art cafe wine bar na ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu.
Ticketmaster https://www.ticketmaster.pl/…/koncert-hawdalowy…/31901

Repertuar YARON TRIO tworzą pieśni prezentujące różne nurty kultury żydowskiej, śpiewane w jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino.

Skip to content