W piątek 22 września, o godzinie 18:00 zapraszamy serdecznie do Chaty Kulturalnej przy Dworku Rousseau na koncert BERJOZKELE! Ola Bilińska, wokalistka i kompozytorka, podjęła się współczesnej reinterpretacji przedwojennych pieśni w jidysz i to – jak się sami przekonacie – z sukcesem! ALBUM „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” został wydany przez Żydowski Instytut Historyczny. Ola Bilińska śpiewała kilka z tych pieśni w 80tą rocznicę zagłady narewkowskich Żydow, podczas spaceru po przedwojennym sztetlu i na kirkucie
Koncert odbędzie sie w ramach Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, dziękujemy za wsparcie współorganizatorom, Kółku Rolniczemu w Orli (szczególnie Markowi Chmielewskiemu) i Dworkowi Rousseau, oraz partnerom: Taube Center, Council of Europe i European Days of Jewish Culture
Tego samego dnia rano odbędą się w szkole w Narewce warsztaty dla uczniów "Malowanie dźwiękiem – kołysanki jidysz.“ Kołysanki to muzyka, która zmienia się w sen. Rodzice śpiewają je dzieciom od wieków, i na całym świecie. Śpiewały je także kiedyś żydowskie mamy swoim dzieciom. Podczas warsztatów postaramy się uruchamiać naszą dźwiękową wyobraźnię i "malować dźwiękiem" muzyczne obrazy, używając w tym celu małych, akustycznych, oraz nowoczesnych, elektronicznych instrumentów. Będziemy nagrywać je na mikrofon, "malując" obraz ze starej żydowskiej kołysanki. Poznamy także odrobinę język jidysz, którym mówili Żydzi mieszkający w Europie środkowo-wschodniej, w Polsce – także w Narewce. Dziękujemy za pomoc Paulinie Weremiuk!
Ola Bilińska – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG. Równolegle rozpoczęła przygodę z polską sceną „Nowej Muzyki Żydowskiej“. Zaproszona przez Raphaela Rogińskiego do projektu From Thee to Thee, śpiewała w Białej Synagodze w Sejnach pieśni do tekstów średniowiecznych sefardyjskich poetów mistycznych. Dzięki Pawłowi Szamburskiemu po raz pierwszy wykonywała tradycyjne utwory ladino (SzaZaZe) i rozrywkowe standardy w jidysz (projekt Horny Trees Big Band). Wydała dwie płyty ze swoimi adaptacjami przedwojennych pieśni w jidysz: "Berjozkele" z kołysankami oraz "Libelid" – pieśni miłosne, które wykonywała na koncertach w Polsce, Europie i USA. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Mikołaj Trzaska, Macio Moretti, Olo Walicki, Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Andrzej Smolik, Pablopavo, czy Paweł Szamburski. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów. Warszawianka z urodzenia, mieszka z rodziną w Krasnogrudzie na Sejneńszczyźnie.
W piątek 22 września, o godzinie 18:00 zapraszamy serdecznie do Chaty Kulturalnej przy Dworku Rousseau na koncert BERJOZKELE! Ola Bilińska, wokalistka i kompozytorka, podjęła się współczesnej reinterpretacji przedwojennych pieśni w jidysz i to – jak się sami przekonacie – z sukcesem! ALBUM „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” został wydany przez Żydowski Instytut Historyczny. Ola Bilińska śpiewała kilka z tych pieśni w 80tą rocznicę zagłady narewkowskich Żydow, podczas spaceru po przedwojennym sztetlu i na kirkucie
Koncert odbędzie sie w ramach Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, dziękujemy za wsparcie współorganizatorom, Kółku Rolniczemu w Orli (szczególnie Markowi Chmielewskiemu) i Dworkowi Rousseau, oraz partnerom: Taube Center, Council of Europe i European Days of Jewish Culture
Tego samego dnia rano odbędą się w szkole w Narewce warsztaty dla uczniów "Malowanie dźwiękiem – kołysanki jidysz.“
🇵🇱 Z okazji nowego roku żydowskiego 5784 JCC Krakow zaprasza zarówno społeczność żydowską, jak i przyjaciół oraz osoby zainteresowane do udziału w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu — noworocznym koncercie kameralnym ukraińskiego duetu Nata & Evgeny. Po raz kolejny Nata i Evgeny przedstawią swój wyjątkowy projekt muzyczny, w którym łączą tradycyjne brzmienie szofaru z gitarą klasyczną i efektami elektronicznymi. Urodzeni we Lwowie muzycy wykorzystują brzmienia instrumentów perkusyjnych, łącząc je z wyjątkową barwą i techniką wokalną. Wydobywają więcej różnorodnego brzmienia z szofaru, niż ktokolwiek kiedykolwiek przed nimi. Dlatego ich oryginalne kompozycje przenoszą ten instrument jak gdyby ze świata liturgii do świata współczesnego elektronicznego środowiska.
Koncert odbędzie się w siedzibie JCC Krakow, ul. Miodowa 24, Kraków. Jeśli pogoda na to pozwoli występ zorganizujemy w Ogrodzie JCC, prosimy zatem zaopatrzyć się w odpowiednią odzież wierzchnią na wrześniowe wieczory.
Plzeň cosmopolitan – liberal klezmer band playing wise and debauched Jewish songs.
Mi Martef plays mainly klezmer songs that originated in Eastern Europe, but the band is also inspired by Sephardic melodies and songs from Yiddish musicals from the beginning of the last century. Mi Martef's repertoire attempts to capture the colorfulness of Jewish music from Birobidjan, to Belz and Jerusalem, to Toledo, Spain.
The Great Synagogue Pilsen
150,-
Tickets:
– Pilsen Ticket
– GoOut
– at the ticket office of the Great and Old Synagogue
https://goout.net/cs/mi-martef/sznnuew/?fbclid=IwAR2k2ZcWOZcny5rS2Vp1KVOf5A8_U507V0IM4sBIufYKx3H_q6KV7TG
Koncert „Muzyka Nowej Synagogi” będzie pierwszym od czasów wojny wykonaniem utworów zebranych w antologii Gerszona Efrosa – kantora, kompozytora i badacza, który na przełomie XIX i XX wieku żył w Polsce, Palestynie i USA. To muzyczne opracowania modlitw na solistów, chór i organy, które niegdyś w synagogach reformowanych w wielu miastach wzmagały religijne skupienia wyznawców judaizmu i wprawiały w zachwyt innowierców, z ciekawością odwiedzających ówczesne bożnice.
Dzieła zostaną zaprezentowane przez nagradzanego wielokrotnie Jakuba Stefka, niezwykłego organistę, dra sztuki i ekonomii, znanego z działań performatywnych chóru VRC pod batutą Joanny Malugi.
🔸Jakub Stefek to wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie stale współpracujący m.in. z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista Synagogi Pestalozzistrasse – jedynej bożnicy w Niemczech, która do dzisiaj kontynuuje XIX-wieczne tradycje muzyczne judaizmu reformowanego.
Trio Shofar – mistyczne inspiracje
Ich muzyka to mieszanka magicznych pieśni religijnych i swobodnych improwizacji jazzowych. Osadzona w chasydzkim mistycyzmie twórczość, potrafi otworzyć duszę na nowe, duchowe doznania.
Muzyka Tria Shofar jest tak niezwykła, jak postacie jej twórców. Każdy z muzyków to wybitna postać na polskiej i światowej scenie muzycznej. Raphael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta. Współzałożyciel tria Shofar i lider licznych projektów muzycznych. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce. Mikołaj Trzaska (saksofon) to z kolei współtwórca legendarnej trójmiejskiej sceny yassowej, jedna z podpór (poza Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Jerzym Mazollem i Maciejem Sikałą) wielokrotnie nagradzanej grupy Miłość. W swej karierze współpracował też m.in. z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańko. Od lat współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworząc muzykę do jego filmów.
La Semana de la Cultura Judía de Palma 2023 acontecerá del 3 al 26 de septiembre. Cine, música en directo, jornadas de puertas abiertas en la sinagoga, ciclo de conferencias, entre otras actividades, forman parte del programa de este evento.
Durante el mes de setiembre podréis disfrutar de una serie de actividades culturales, todas ellas vinculadas al mundo y a la cultura judía. Este ciclo de actividades nace en el marco del Día Europeo de la Cultura Judía, que se celebra el primer domingo de septiembre. Sin embargo, el elevado interés provoca que se evolucione hacia un ciclo de actividades que crece año tras año, gracias a la Comunidad Judía de las Islas Baleares.
–
The Jewish Culture Week in Palma 2023 will be from September 3 to 26.
Koncert Hawdalowy pt. ,,Carmina Judaica” – YARON TRIO
25. SEZON ARTYSTYCZNY KONCERTY HAWDALOWE
Serdecznie zapraszamy na KONCERT HAWDALOWY pt. ,,Carmina Judaica”, który odbędzie się 10 września 2023 r. w niedzielę o godz. 18:00 w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, we Wrocławiu.
Koncert w wykonaniu YARON TRIO w składzie:
Agnieszka Mendel – wokal, fortepian
Jacek Sribniak – fortepian, klarnet
Robert Brzozowski – kontrabas
Maciej Hanusek – elektronika
Bilety: 50zł normalny, 40zł ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)
Bilety do nabycia:
na www.ticketmaster.pl, na dwie godziny przed koncertem
w Synagodze pod Białym Bocianem oraz od 18 sierpnia w Cocofli – books art cafe wine bar na ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu.
Ticketmaster https://www.ticketmaster.pl/…/koncert-hawdalowy…/31901
Repertuar YARON TRIO tworzą pieśni prezentujące różne nurty kultury żydowskiej, śpiewane w jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino.
PARDES FESTIVAL przestrzenią MUZYKI
W Zamościu zapraszamy na wyjątkowy wieczór:
KONCERT pieśni MIECZYSŁAWA WEINBERGA do słów JULIANA TUWIMA
Zapowiada się niezwykły spektakl muzyczny w sali koncertowej szkoły muzycznej!
Wystąpią trzy rewelacyjne ARTYSTKI: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran | Anna Bernacka – mezzosopran | Monika Kruk – fortepian
To wydarzenie szczególne, bo planowane już od kilku lat, a tego roku stało się możliwe dzięki wsparciu partnerów festiwalu Pardes Festival został tego roku wpisany do kalendarza Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, a koncert pieśni Mieczysława Weinberga wyróżniony w programie.
Wstęp na koncert wolny / wejściówki w Centrum "Synagoga" FODZ
Trzy młode artystki sięgnęły po wyjątkową literaturę muzyczną, słabo w Polsce znaną i bardzo rzadką grywaną, a przecież tak ważną dla polskiej kultury muzycznej.
Liryka wokalna wybitnego żydowskiego kompozytora Mieczysława Weinberga do słów polskich poetów nie pojawia się niestety w programach koncertów kameralnych, a zasługuje na najwyższą uwagę, a kiedy już ją poznamy – po prostu zachwyca!
Zapraszamy na inaugurację Europejskich Dni Kultury Żydowskiej 2023 w Polsce, która odbędzie się w środę, 6 września o godzinie 18:30 w Synagodze Nożyków w Warszawie.
** OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (do 24:00 5 września) – ilość miejsc jest ograniczona **
🖋️ https://taubecenter.org/koncert-razem/ 🖋️
Wydarzenie rozpoczną przemówienia otwierające, a po nich odbędzie się koncert Razem | צוזאַמען | Razem | Разом | ביחד Jurija Wedenjapina. W repertuarze artysty znajdą się utwory w języku polskim, jidysz i ukraińskim.
Na zakończenie wydarzenia wysłuchamy dęcia w Szofar w wykonaniu Moshe Yaakov Kisa.
*Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa prosimy o zabranie ze sobą ważnego dokumentu tożsamości.
Czym są Europejskie Dni Kultury Żydowskiej?
Europejskie Dni Kultury Żydowskiej (European Days of Jewish Culture) to ogólnoeuropejskie wydarzenie mające na celu przedstawienie zróżnicowania i bogactwa kultury żydowskiej jak najszerszej publiczności, zarówno na poziomie lokalnym, narodowym, jak i europejskim.